خرید

تهیه و یا فروش خانه‌ یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین مسائلی هست که هرکس می‌تواند آن را تجربه کند. خرید خانه ملزم به دانستن نکاتی است که باید مورد توجه خریداران قرار گیرد که با توجه به آن‌ها بتوانند منزلی مناسب خانواده خود تهیه کنند و در زمان فروش خانه نیز مواردی وجود دارد که حائز اهمیت است.

اجاره ‌نشین‌هایی که برای اولین بار می‌خواهند خانه‌ای خریداری کنند، ذوق و شوق بیشتری در دل حس می‌کنند. البته این کار با دشواری و دلهره‌هایی هم همراه است. امروزه تعداد کسانی که در بازار املاک کلاه ‌برداری می‌کنند، زیاد شده است و شما نمی‌توانید به هرکسی اعتماد کنید یا از نا آگاهی شما سوء استفاده می‌شود و متضرر می‌شوید. گاهی هم هست که شما آن‌قدر ذوق خانه‌دار شدن دارید که عیوب و نقص‌های خانه را نمی‌بینید و می‌خواهید هرچه زودتر صاحب‌خانه شوید. برای خرید خانه مناسب شما باید چشم‌ها را بازکنید و کامل ساختمان موردنظر را مورد بررسی قرار دهید مشاورین املاک امیر در این مسیر همراه شما خواهد بود و به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خرید یا فروش خانه خود داشته باشید.

خرید خانه

نکات مهمی درباره خرید خانه وجود دارند که با آگاهی کامل از آن‌ها می‌توانید آنجا را منزل خود بنامید. به یاد داشته باشید که این ملک متعلق به شماست و قاعدتا تا مدت‌ها باید در آن زندگی کنید و با خوب و بد آن بسازید. با رعایت نکاتی درباره خرید خانه می‌توانید علاوه بر زندگی در آن، سرمایه کوچکی هم در آینده برایتان باشد و در سال‌های بعدی به انتخابی که کرده‌اید افتخار کنید، که متناسب با پولی که داشته‌اید بهترین گزینه را برگزیده‌اید. اصلی ترین پرسشی که در اینجا مطرح می شود این است که:

هنگام بازدید به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هنگام بازدید از خانه حتماً باید شرایط آن خانه را مدنظر قرار دهید و از ابتدا به بررسی آن بپردازید. ممکن است که در روز، خانه‌های بسیاری را مورد بازدید قرار داده و سردرگم شوید. برای همین بهتر است که دفترچه یادداشتی همراه خود داشته باشید تا نکات مهم در مورد خرید خانه را با ذکر آدرس خانه در آن بنویسید که بعدها هنگام تصمیم‌گیری به کمک شما بیایند. این نکات عبارت‌اند از:

۱. محله‌ای که خانه در آن قرار دارد یکی از نکات مهم در خرید خانه است. اولین چیزی که باید به آن توجه کنید، این است که خانه‌ای که به شما نشان می‌دهند در کجا واقع‌شده است. کوچه در چه وضعیتی قرار دارد و جزء محله‌های شلوغ و پر صدا هست یا در محله‌ای آرام قرار دارد. دسترسی محلی به چه صورت است؟ شما چقدر با سوپرمارکت یا میوه‌فروشی فاصله‌دارید؟ عرض کوچه‌ای که در آن هستید چه مقدار است، آیا وسایل حمل‌ونقل به‌راحتی می‌توانند در آن عبور و مرور کنند یا با مشکل برمی‌خورند. فاصله خانه با وسایل حمل‌ونقل عمومی چقدر است؟ راحت می‌شود به مترو یا اتوبوس رفت یا اینکه خیلی دور هستند.

۲. به همسایگانی که در اطراف خانه هستند توجه کنید. اگر شما آن خانه را خریداری کنید آن‌ها قرار است همسایگان شما باشند پس کامل توجه کنید که چه نوع زندگی دارند. اگر قصد خرید واحدهای آپارتمانی را دارید توجه کنید کسانی که در آن آپارتمان هستند فضای مشترک راه‌پله را چگونه نگهداری می‌کنند. وقتی‌که از راه‌پله‌های بالا می‌روید سروصدایی در آنجا می‌شنوید یا اینکه آپارتمانی ساکت است.

۳. ساختمان را مورد بررسی قرار دهید. عرض ورودی ساختمان را بسنجید. عرض راه‌پله‌ها را مدنظر قرار دهید و ببینید برای جابجایی وسایل راحت می‌توان از آن‌ها عبور کرد یا خیر. سالم بودن دیوارها و پله‌ها و در ورودی را مورد بازرسی قرار دهید.

موقعیت خانه‌ای که مورد بازدید قرار داده‌اید باید جزء نکات مهم در مورد خرید خانه باشد.

 

بازدید برای خرید خانه

۴. اگر قصد خرید آپارتمان دارید حتما از مبلغ شارژ ماهیانه مطلع شوید. وضعیت کنتور آب، برق و گاز را از مشاور املاک یا صاحب‌خانه بپرسید که باید هر واحد مجزا باشد.

۵. در انتخاب طبقه واحد خود حساس باشید. طبقه دوم معمولاً بهترین انتخاب شما هستند. طبقات ابتدایی و انتهایی ساختمان‌ها بدترین انتخاب‌ها هستند.

۶. داخل واحد و خانه‌ای که شما بازدید از آنجا را انجام می‌دهید، باید نورگیری خوبی داشته باشد و حتماً داخل آشپزخانه‌ یک پنجره وجود داشته باشد. وجود پنجره در خانه باعث می‌شود که در روز از نور طبیعی بیشتر استفاده شود و در مصرف برق کمتر هزینه کنید.

۷. وسایل سرمایشی و گرمایشی خانه را بررسی کنید. این وسایل از چه نوعی هستند، سالم بودن آن‌ها و میزان انرژی مصرفی آن‌ها چقدر است. اطمینان از سلامت سیستم‌های گرمایشی و سرمایش خانه از جمله نکاتی درباره خرید خانه هستند، که باید به آن‌ها توجه خاص شود.

۸. در واحدی که شما در آن هستید از چه کف‌پوشی استفاده‌ شده است و دیوار پوش‌های آن ساختمان از چه نوعی هستند؟ موارد دیگری است که هنگام بازدید باید توجه به آن‌ها کرد.

۹. اگر آشپزخانه دارای گاز رومیزی است حتماً آن را امتحان کنید. داخل کابینت‌ها را ببینید و از سالم بودن درب‌های آن اطمینان حاصل کنید.

۱۰. در آخر به ساختمان و واحدی که شما برای بازدید رفته‌اید و مشکلات و تغییراتی را که فکر می‌کنید باید اجرا شوند را یادداشت کرده و مورد بازبینی قرار دهید. میزان هزینه‌هایی که آن خانه برای شما دارد را تخمین بزنید و با بودجه‌ای که مدنظر گرفته‌اید، مقایسه کنید.

 

 

مشاورین املاک امیر/ با مدیریت غلامرضا نجاح