مالیات-بر-ساخت-و-ساز

مالیات-بر-ساخت-و-ساز


مالیات بر ساخت و ساز

براساس مصوبه قانون مالیات برساخت و ساز، هرگونه ساخت وسازمسکن شامل ۱۵ تا ۲۵ درصد مالیات از محل سود سازنده از نخستین فروش آن واحد مسکونی می شود. این تصویب نامه که  به منظور بررسی آیین نامه های اجرایی ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم به تأیید اکثراعضای هیئت دولت رسیده است، به عنوان مبنای جدید دریافت مالیات برساخت و سازازسازندگان مسکن قرارمی گیرد. ضمن اینکه از این پس فقط واحدهایی که پروانه ساختمانی آنها از ابتدای ۹۵ صادر شده باشد، مشمول مالیات برساخت و ساز خواهند بود؛ بنابراین سازند گانی که پروانه ساختمانی واحد مسکونی مورد نظر را تا پایان اسفند ۹۴ دریافت کرده اند از شمول این تصویب نامه هیئت دولت خارجند. بر اساس این مصوبه سازندگان حقیقی اعم ازخرده سازان (بساز و بفروش ها) و انبوه سازان می بایست رقمی معادل ۱۵ تا ۲۵ درصد درآمد حاصل ازنخستین فروش واحد یا واحدهای ساخته شده را به دولت اختصاص دهند؛ سازندگان حقوقی (شرکت های ساختمانی دارای مجوز از سازمان برنامه و بودجه) ۲۵ درصد ازدرآمد حاصل ازفروش واحدهای نوساز خود را به دولت می دهند؛ شرکت های تعاونی مسکن نیز ۱۸.۷۵ صدم درصد از سود ساخت و فروش املاک نوساز خود را به سازمان امور مالیاتی واگذار خواهند کرد.شایان ذکراست، درفرمول تازه محاسبه سود سازنده، هزینه زمین وهزینه های ساخت و سازازقیمت نهایی فروش کسرمی شود. این درحالی است که درمصوبات قبلی، مالیات این بخش به صورت ۱۰ درصد ازارزش منطقه ای ملک تعیین شده بود که براین اساس عملا امکان ارزش گذاری آن وجود نداشت؛ اما ازاین پس مسکن سازان نیزمالیاتی درحد سایرتولید کنندگان پرداخت می کنند که به اجرای عدالت اجتماعی و جلوگیری از فرار مالیاتی نزدیک تراست. در ادامه این مطلب، قوانینی را که تا امروز ناظر برموضوع مالیات برمسکن و معافیت ازمالیات بوده اند مرور می کنیم .

 

مالیات بر انتقال ملک


براساس ماده ۵۹ قانون مالیات های مستقیم، هرگونه جابه جایی وانتقال ملک مشمول ۵ درصد مالیات برارزش معامله می شود. اما دراجرای این قانون، مسائل و عوامل زیادی مانند مساحت عرصه وبنا، قدمت بنا یا سال ساخت آن، نوع اسکلت بنا، تأسیسات و تجهیزات به کاررفته مانند آسانسور، نوع استفاده و کاربری ملک (مسکونی، تجاری، اداری و …)، نوع مالکیت (مشاع یا شش دانگی) برِخیابان بودن یا نبودن محل وقوع ملک و … وجود دارند که درگیرند. این قانون به سبب آنکه ارزش معاملاتی را مشمول مالیات ها می داند، بسیار ناکارآمد است؛ ارزش معاملاتی به این معنااست که براساس همین ماده ازقانون مالیات های مستقیم، کمیسیونی متشکل ازسازمان امورمالیاتی، وزارت خانه های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، سازمان ثبت اسناد و املاک و شورای شهر، میانگین قیمت روز ملک درهر منطقه را تعیین و براساس آن مالیات ه برجابه جایی ونقل و انتقال ملک را محاسبه می کنند که براین اساس ارزش معاملاتی، یک ملک گاه تا یک چهلم قیمت واقعی آن پایین می آید، بنابراین اگرخانه ای درتهران 2۰۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد، ارزش معاملاتی آن ممکن است ۵ میلیون تومان تعیین شود که ۵ درصد مالیات بر این ارزش معاملاتی، رقمی معادل ۲۵۰ هزار تومان مالیات این نقل و انتقال تعیین خواهد شد.

 

مالیات بر خانه های خالی


ماده ۱۶۷ مکرراصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب سال ۹۴ برلزوم دریافت مالیات ها ازخانه های خالی اصراردارد. در پی ساخت بیش ازنیاز واحدهای مسکونی دردهه های ۸۰ و ۹۰، هم اکنون با معضلی به نام خانه های خالی روبه روییم. با وجود این و به رغم اینکه وزارت راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی می بایست سامانه ای طراحی کنند و براساس آن خانه های خالی کشور شناسایی شوند، این سامانه هنوز راه اندازی نشده و بعید است این قانون امسال  اجرا شود.
بر اساس این قانون ، این واحدها درسال دوم نصف مالیات متعلقه، درسال سوم معادل کل مالیات متعلقه ودرسال های چهارم و پس ازآن یک ونیم برابر مالیات متعلقه به آن ملک را می بایست مالیات بدهند.

آموزش هاحقوقمشاور املاکمشاورین املاک

املاکحقوقساخت و سازقردادمشارکتمشاورین املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.