دانستنی‌هایی درباره قانون مالکیت آپارتمان‌ها

عرف و قانون در منظم نمودن و اجرایی کردن هنجارها و جلوگیری از ناهنجاری‌‌ها نقش مهمی ایفا می‌‌کند. به همین دلیل “قانون تملک آپارتمان‌ها” و اصلاحات اجرایی آن،تصویب شد. با مشاورین املاک امیر با مدیریت غلامرضا نجاح همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

قانون مالکیت آپارتمان ها به منظور ایجاد و تضمین آرامش و تنظيم روابط مطلوب ساكنان آپارتمان‌ها درسال ۱۳۴۳ تصويب و درسال ۱۳۶۷ بعضي ازمواد آن اصلاح شده است. اين قانون با اصلاحات و الحاقات آن  در۱۵ ماده  پاسخگوي ساكنان و مالكان آپارتمان ها در مورد مالكيت و حقوق و تكاليف مرتبط با آن وهمچنین چگونگي اداره آپارتمان و نحوة همكاري ساکنان با یکدیگر دراداره مطلوب آن است .
آيين نامه اجرايي قانون تملك آپارتمان ها، با توضیح مواد مندرج در این قانون، چگونگي اجراي آن‌ها را مشخص مي‌کند تا ازبروز اختلاف درمیان ساکنان یک ساختمان مسکونی جلوگيري شود .

مالكيت یک واحد آپارتمان

بر اساس ماده يك قانون تملك آپارتمان‌ها مالكيت درهر واحد ازآپارتمان به دو قسمت مالكيت در بخش اختصاصي و مالكيت دربخش مشترك تقسیم می‌شود.، يعني مالك هرواحد افزون برمالكيت واحد اختصاصي خود به نسبت، مالك بخش‌های مشترك ساختمان نيزهست و داراي حقوق و وظايفي براي استفاده و نگهداري ازآن‌ها است.

بخش هاي اختصاصي

بر اساس ماده 2 قانون تملك آپارتمان ها، بخش هایی ازآپارتمان كه مشخصات كامل آن از لحاظ حدود، طبقه، شماره، مساحت قسمت‌هاي وابسته، ارزش و غيره د رسند قيد شده است و براي استفاده انحصاري مالك تخصيص يافته، بخش اختصاصي است.

بخش هاي مشترك

در ماده 2 قانون تملك آپارتمان‌ها آمده است كه به جز بخش‌هایی كه دراسناد مالكيت اختصاصي يك يا چند نفر از مالكان نوشته شده است و يا اينكه طبق عرف وعادت محل آن بخش متعلق به واحدي خاص باشد، تمام بخش‌هاي يك آپارتمان جزء بخش‌هاي مشترك است.

بخش های مشترك آپارتمان

براي آگاهی از بخش‌هايي مشترک آپارتمان‌ها وپیشگیری از بروز اختلاف درتعيين اين بخش‌ها را مرور می کنیم. بر اساس ماده ٤ آيين نامه اجرايي قانون تملك آپارتمان‌ها، بخش هاي مشترك عبارتند از:

۱- زمين زير بنا خواه متصل به بنا باشد يا بنا به وسيله پايه روي آن قرار گرفته باشد.
۲- تأسيسات بخش‌هاي مشترك از قبيل چاه آب و پمپ، منبع آب، مركز حرارت و تهويه، تابلوهاي برق، كنتورها، تلفن مركزي، انبارعمومي ساختمان، اتاق سرايدار درهرقسمت بنا كه واقع باشد، آسانسور و محل آن، چاه‌هاي فاضلاب، لوله‌ها‌ی فاضلاب، آب، برق، تلفن، حرارت مركزي، تهوية مطبوع، گاز، نفت، هواكش‌ها، لوله‌هاي بخاري،گذرگا‌ه‌هاي زباله و محل جمع آوري آن و غيره.

۳- اسكلت ساختمان.
۴- درها، پنجره ها، راهروها، پله ها و پاگردها كه در خارج از بخش  هاي اختصاصي قرار گرفته‌اند.
۵- تاسيسات مربوط به راه پله از قبيل وسايل تأمين كننده روشنايي، تلفن و وسايل اخبار و همچنين تأسيسات مربوط به آنها، به استثناي تلفن اختصاصي، شيرهاي آتش‌نشاني ، آسانسور و محل آن ،محل پایانی پله و ورود به بام و پله هاي ايمني.

۶- بام و كليه تأسيساتي كه براي استفاده عموم شركا و يا حفظ بنا در ن ساخته شده است.
۷- نماي خارجي ساختمان.

۹- محوطه سا ختمان، باغ‌ها و پارك‌ها كه جنبه عمومي دارند و درسند اختصاصي ثبت نشده است.
موارد یاد شده بخش‌هاي مشترك آپارتمان است كه درمالكيت مشاع تمام شركاي ملك است، هر چند كه در بخش  اختصاصي واقع شده يا ازآن بخش ها عبور كند. همه مالكان يا استفاده كنندگاني كه نماينده مالك هستند مانند مستأجران ،حق دارند از اين بخش ها استفاده کنند و هيچ كس نمي‌تواند ازبهره برداری آنها تا حدي كه به حق ديگران زیان وارد نکند، جلوگیری کند .گذاردن ميز و صندلي وهرنوع اشياي ديگر و همچنين نگهداري حيوانات در بخش‌هاي مشترك، جز با جلب رضايت همه مالكان ممنوع است .

آپارتمانحقوققولنامهمشاور املاکمشاورین املاکمعامله

آپارتمانخرید و فروشرهن و اجارهقراردادمالکیت آپارتمانمسکن امیرمشاورین املاک امیرمشاورین املاک امیر با مدیریت غلامرضا نجاحملک

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.