اموال منقول و غیرمنقول

در این وبلاگ به بررسی اصلاح اموال منقول و غیرمنقول که در حوزه املاک بسیار کاربرد دارد می‌پردازیم، با مشاورین املاک امیر با مدیریت غلامرضا نجاح همراه باشید.

اموال غیرمنقول از نظر لغوی

اموال غیرمنقول در لغت به معنای غیرقابل حمل است و این معنا با مباحث حقوقی مناسبت دارد. لذا قانون­گذار: «اموالی را که نتوان از محلی به محل دیگر نقل نمود، اعم از اینکه اسقترار آن­ها ذاتی باشد، یا به واسطه عمل انسان، به نحوی که نقل آن مستلزم خرابی یا نقص خود مال یا محل آن شود» غیرمنقول شمرده است.

اموال غیر‌منقول

مال غیرمنقول، به مالی گفته می‌شود که از محلی به محل دیگر منتقل نمی‌شود که یا استقرارآن ذاتی است یا با دخالت انسان انجام می شود، به صورتی که که‌ انتقال آن به خرابی یا نقص خود مال یا محل آن منجرشود. اراضی، بنا‌ها و آسیاب و هرچه که در بنا نصب شده و جزء بنا محسوب می‌شود غیرمنقول است و همچنین  لوله‌ ها که برای جریان‌آب یا مقاصد دیگردر زمین یا بنا کشیده شده باشد. آینه و پرده نقاشی و مجسمه و امثال آنها درصورتی که دربنا یا زمین به کاررفته باشد به طوریکه انتقال آن موجب نقص یا خرابی خود شیء  یا محل آن بشود غیر‌منقول است.میوه و حاصل باغ و مزرعه  مادام که چیده یا درو نشده غیرمنقول است اگر قسمتی از آن چیده یا درو شده باشد فقط آن قسمت منقول محسوب می شود.درخت ها و شاخه ‌های آن و نهال و قلمه مادام که بریده یا کنده نشده باشد غیرمنقول می باشد. حیوانات و اشیائی که مالک ،آن را برای کار زراعت اختصاص داده است از قبیل گاو و گاومیش و ماشین و اسباب و ادوات زراعت و بذرها وغیره و به طور کلی هرمال منقول که برای استفاده درکار زراعت لازم و مالک آنرا به این امر تخصیص داده باشد از نظر صلاحیت محاکم و‌توقیف اموال جزو ملک محسوب و درحکم مال غیر منقول است و همینطور تلمبه و گاو و یا حیوان دیگری که برای آبیاری زراعت یا خانه و باغ اختصاص داده شده است.

منقول از نظر لغوی

به معنای قابل حمل، دارایی منقول، انتقال­یافته، برداشته­شده، به کار رفته است. در قانون مدنی اموال منقول به اشیایی که نقل آن از محلی به محل دیگر ممکن باشد بدون اینکه به خود یا محل آن خرابی وارد آید، گفته شده است.

اموال منقول

حق انتفاع ازاشیاء غیرمنقول مثل حق عمری و سکونت  وهمچنین حق ارتفاق نسبت به ملک غیراز قبیل حق‌العبور و حق‌المجری و‌دعاوی راجع به اموال غیرمنقول از قبیل تقاضای خلع ید و امثال آن تابع اموال غیر منقول است.اشیائی که انتقال آن ازمحلی به محل دیگر امکان داشته باشد بدون اینکه به خود یا محل آن خرابی وارد آید منقول است.کلیه دیون از قبیل قرض و ثمن مبیع و مال‌الاجاره مورد اجاره از حیث صلاحیت محاکم در حکم منقول است مگراینکه مبیع یا مورد اجاره از اموال غیرمنقول باشد. انواع کشتیهای کوچک و بزرگ و قایق ها وآسیاها وحمام هایی که روی رودخانه و دریاها ساخته می شود و می توان آنها را حرکت داد و‌کلیه کارخانه‌ هائی که نظربه طرز ساختمان جزو بنای عمارتی نباشد جزء منقولات است ولی توقیف بعضی از اشیاء مزبورممکن است نظربه‌ اهمیت آنها موافق ترتیبات خاص بعمل آید.مصالح بنائی از قبیل سنگ و آجر و غیره که برای کار بنائی تهیه شده یا به واسطه خرابی از بنا جدا شده باشد مادام که در بنا بکارنرفته است ،منقول محسوب می شود.

اموال غیرمنقولاموال منقولمدیریت در شغل املاکمشاور املاکمشاورین املاکمصاحبهمعامله

املاک امیراموال غیرمنقولاموال منقولمشاورین املاک امیرمشاورین املاک امیر با مدیریت غلامرضا نجاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.