انتقال مورد اجاره

مشاورین املاک امیر با مدیریت غلامرضا نجاح در این وبلاگ به بررسی تاثیر انتقال مورد اجاره از سوی مالک به غیر بر عقد اجاره، می‌پردازد.

اگر شما آپارتمانی را اجاره کرده‌اید و بعد از اجاره، مالک آپارتمان تصمیم به فروش آن می‌گیرد ، حال تکلیف چیست ؟ آیا موجر یا همان مالک تا انقضاء مدت اجاره حق معامله ندارد؟ یا این حق را دارد  و شما باید آپارتمان را تخلیه کنید؟ ودیعه یا به عبارت بهتر در زمان تخلیه مبلغ قرض الحسنه پرداختی خود را از کدامیک باید پس بگیرید؟ همچنین اینکه کرایه ماهانه را به کدام یک از خریدار یا فروشنده بپردازید؟ اگر خریدار آمد و گفت من بعد باید کرایه ماهانه را به من پرداخت کنید تکلیف چیست؟ آیا بین حالتی که خریدار سند قطعی ملک به نامش هست با حالتی که فقط به موجب یک مبایعنامه ادعای خرید و مالکیت ملک مورد اجاره را دارد تفاوتی باید قائل شد؟ اگر موقع تخلیه و تحویل ملک رسید و هیچکدام از فروشنده یا خریدار حاضر نشدند مبلغ قرض الحسنه یا ودیعه مصطلح را به مستاجر پس بدهند تکلیف چیست؟

قانون مدنی

به موجب ماده ۴۶۶ قانون مدنی : اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع عین مستاجره می‌شود ،

اجاره دهنده : موجر      اجاره کننده : مستاجر      و مورد اجاره را : عین مستاجره می گویند.

همانطوریکه از تعریف عقد اجاره بر می‌آید صرفا منافع ملک مورد معامله قرار می‌گیرد و به مستاجر در قبال اجاره بها واگذار می‌گردد  و مستاجر مالک منفعت مورد اجاره برای یک مدت معین و مورد توافق می‌گردد و همچنان عین مال در مالکیت موجر ( مالک ) باقی می‌ماند. عقد اجاره نسبت به هر دو طرف (موجر و مستاجر ) قراردادی لازم است یعنی همین طوری و بدون دلیل نمی توان آن را به هم زد و برای به هم زدن آن یا باید آن را اقاله نمود ( یعنی با رضایت طرفین اجاره را به هم زد) یا اینکه با یکی از موجبات فسخ آن را فسخ نمود.