اطلاعات حقوقی در حوزه آپارتمان نشینی

اطلاعات حقوقی در حوزه آپارتمان نشینی

 

در این مطلب، به بررسی اطلاعات حقوقی در حوزه آپارتمان نشینی می‌پردازیم، با مشاورین املاک امیر با مدیریت غلامرضا نجاح همراه باشید تا مواردی را در این مورد بررسی کنیم.

همیشه قراردادهای اجاره خود را با حضور دو نفر شاهد که ذیل اجاره نامه را امضا کنند، منعقد کنید؛ در غیر این صورت ، مشمول حمایت های قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶، خصوصاً در باب تخلیه فوری ملک پس از پایان مدت اجاره نخواهید شد.

_چنانچه تعداد واحد‌های یک آپارتمان بیشتر از ۱۰ واحد باشد ، انتخاب یک دربان ضروری است.

_در صورتی که تعداد مالکین آپارتمانی ، بیش از سه نفر باشد، مجمع عمومی مالکان تشکیل می‌شود.

_این مجمع، در اولین جلسه ، مدیر یا هیات مدیره ساختمان را تعیین می‌کند.

_برای رسمیت مجمع عمومی مالکین آپارتمان ، حضور بیش از نصف مالکین ضروری است.

_مدیر آپارتمان برای مدت دو سال انتخاب می‌شود. وی پس از پایان دوره، تا انتخاب مدیر یا مدیران جدید به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

_شخصی که به عنوان مدیر ساختمان انتخاب شده است ، می تواند در مقابل انجام وظایفش حقوق بگیرد و یا رایگان فعالیت کند.

_در ارتباط با آپارتمان‌های بسیار قدیمی ، چنانچه سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری ، فرسودگی کامل بنا و بیم خطر جانی و مالی ناشی از آن را گواهی نمایند ، ساختمان قابل تجدید بنا خواهد بود.

_در چنین مواردی ، چنانچه اقلیتی از صاحبان واحدها نسبت به تجدید بنا رضایت ندهند، مالکینی که موافقند، می‌ توانند با اخذ مجوز از دادگاه خانه مناسبی برای آنها اجاره کنند تا به مکان جدید منتقل شوند.

_در صورتی که مخالفین از انتقال به خانه اجاره‌‌ای خودداری کردند. هیئت مدیره یا مدیر به دادگستری یا مجتمع قضایی مراجعه می‌‌کند و با اخذ دستور تخلیه آن واحدها ، نسبت به این کار اقدام می‌‌نماید.

_همه افراد می‌توانند، ضمن انتقال اموال خود به نام شخص دیگری مثل همسر یا فرزند یا …، حق استفاده عمری از همان ملک را برای خود نگاه دارند.

_به این معنی که مال، به مالکیت همسر یا فرزند در میاید، ولی ، انتقال دهنده در مدت عمر خود اجازه استفاده از این مال را دارد.

_چنین حقی که به حق عمری معروف است، تا زمان فوت انتقال دهنده برقرار خواهد بود، حتی اگر انتقال گیرنده، مجددا این مال را بفروشد.

_مال مشاع متعلق به همه شرکا است. به شدت توصیه می‌گردد که از تصرف حقوقی و معاملات در مال مشاع بدون اجازه بقیه شرکا پرهیز کنید.

_البته فروش یا اجاره یا اقسام دیگر تصرفات حقوقی به اندازه سهم خود ایرادی ندارد.

_عدم رعایت این موضوع ممکن است منجر به محکومیت به جرائمی نظیر کلاهبرداری گردد.

_امضا شهود، تاثیری در اصالت معاملات انجام شده ندارد. معاملات بدون حضور شهود همان ارزشی را دارد که معاملات در حضور شهود دارد. هر چند توصیه می‌گردد که معاملات خود را در حضور شهود انجام دهید.

_البته لازم به ذکر است که در خصوص برخی از انواع عقود از جمله اجاره، این موضوع صادق نیست و حضور شهود اثرات قانونی دارد.

آپارتماناجارهاجاره ملکحقوققولنامهمشاور املاکمشاورین املاکمعاملهموجر و مستاجر

آپارتمانآپارتمان نشینیاجارهاملاک امیرحقوقخانه اجاره ایساختمانقراردادمال مشاعمالکمالک ساختماننمشاورین املاک امیرمشاورین املاک امیر با مدیریت غلامرضا نجاحمعاملاتمعامله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.